Aviobiļetes
Pasažieri
PieaugušaisNo 12 gadu vecuma
- +
Mazulisno 0 līdz 2 gadiem
- +
Bērnsno 2 līdz 12 gadiem
- +
Lidmašīnas ir drošākas par dzelzceļu

Ikviens interesents bez medicīniskas pārbaudes un drošības kursiem, samaksājot noteiktu summu, var apskatīt Latviju no putna lidojuma ar kādu no 60 privātajām lidmašīnām. Eksperti gan drošina, ka mazie lidlauki tiek kontrolēti tikpat skrupulozi kā lielās lidsabiedrības.

Aplūkot Latviju no putna lidojuma piedāvā vairākas pašmāju kompānijas – par vidēji 25 latiem iespējams lidot desmit minūšu. Lai baudītu skaisto ainavu, nav nepieciešams iziet medicīniskās pārbaudes, drošības kursus vai citu apmācību. Shēma ir vienkārša – vienojies par lidojuma laiku, samaksā un lido!

Par spīti faktam, ka pērnais gads pasaules un Latvijas aviācijā bijis viens no veiksmīgākajiem, tomēr vispārējas nozīmes aviācijā notikuši divi nelaimes gadījumi. Vienā pilots guva smagus miesas bojājumus, savukārt otrā bojā gāja pasažieris. Civilās aviācijas aģentūras (CAA) Gaisa kuģu ekspluatācijas daļas vadītājs Edgars Gindra uzsver, ka mazie lidlauki un to tehnika tiek kontrolēta tikpat skrupulozi kā lielās lidsabiedrības.

Ar lidmašīnu kā ar auto

«Vai maza kompānija vai nacionāla lidsabiedrība – visiem jāuzņemas vienāda atbildība. Vispārējie noteikumi regulē gan drošības pasākumus, gan to, kurš ir atbildīgs par nelaimes gadījumiem – tas ir vai nu pilots, vai lidmašīnas īpašnieks,» saka E. Gindra. Viņš uzsver: tiklīdz pilots saņem licenci, tā uzņemas atbildību par savu rīcību tāpat kā autovadītājs. Turklāt aviosabiedrībām un lidmašīnu īpašniekiem ir jāsniedz informācija par drošības noteikumu ievērošanu, gan nelaimes gadījumiem, kas tiek apkopoti centralizētā datubāzē. Latvijā pērn vispārējas nozīmes aviācijā nav notikuši nopietni incidenti. Tiesa, informācija par šo nozari neesot precīza, jo, pēc CAA novērojumiem, mēdzot ziņot tikai par smagiem negadījumiem, ko nav iespējams noslēpt. Tāpēc aģentūra plāno uzlabot lidojumu drošības kultūru. Viens no pasākumiem jau notika šā gada februārī instruktoru kvalifikācijas celšanas seminārā.

Lidojumi tiek apdrošināti

Neatkarīgā aptaujāja vairākus cilvēkus, kuri izmantojuši iespēju ar mazo lidmašīnu uz mirkli pacelties putna lidojumā pār Latviju. Secinājums – pasažierim nav jāiziet speciāla drošības apmācība, turklāt internetā pieejamās cenas iespējams nokaulēt. Stāsta rīdziniece Sanita: «Gribējām draudzeni vecmeitu ballītē pārsteigt un uzdāvinājām lidojumu. Piezvanīju uz lidlauku, tur sākumā teica vienu cenu, ja nemaldos 30 latu, bet nokaulējām uz 20. Nekādus papīrus par drošības noteikumiem neparakstījām, bet pašas vainīgas – ja jau kaulējām cenu, tad pārējais ir uz pašu galvām.»

Komentējot situāciju vispārējas nozīmes aviācijā, uzņēmuma AvioRīga pilots Anatolijs Perekrostofs stāsta, ka drošībai tiek pievērsta īpaša uzmanība. Visas lidmašīnas tiek apdrošinātas – pasažiera sēdeklis, pats pilots un atsevišķi arī lidmašīna. «Pasažierim jāparaksta kāds papīrs vienīgi tad, ja viņš vēlas izbaudīt akrobātiskos lidojumus. Cilvēkam jāapliecina, ka viņam nav epilepsijas, sirds mazspējas vai citas slimības, kas lielas slodzes apstākļos var saasināties. Neviens pasažierus nepārbauda, lidojums notiek uz godavārda,» saka A. Perekrostofs.

Bīstamāk iet kājām

Statistika liecina, ka visbiežāk, aptuveni 80%, nelaimes gadījumi notiek pilota vainas dēļ, savukārt tehnika pieviļ vidēji 9% nelaimes gadījumu.

A. Perekrostofs atzīst, ka kļūmes gadās visiem, piemēram, viņš piedzīvojis, ka nosēžoties lidmašīnai pārplīst ritenis. Tādos gadījumos tiek veikta rūpīga analīze un pilots sodīts.

«Latvijā ir aptuveni sešdesmit privātlidmašīnu. Ja notiek kāds nelaimes gadījums, tad visi taisa lielas acis un šausminās. Bet tas, ka ik dienu bojā iet vairāki autovadītāji, nevienam neinteresē, tā jau ir norma. Aviotransports pēc bojāgājušo skaita ir viens no drošākajiem pasaulē – tas ir 15. vietā. Pirmajā vietā ir kājāmgājēji, otrajā vietā – autotransports, dzelzceļš – 14. vietā. Vidēji uz vienu bojāgājušo lidmašīnas katastrofā ir 6000 autokatastrofās bojāgājušo,» saka pilots.

Jāpiebilst, ka 2010. gadā ir bijis vēsturiski zemākais nelaimes gadījumu skaits ar Rietumos ražotiem gaisa kuģiem – vidēji viens nelaimes gadījums uz katriem 1,6 miljoniem lidojumu. Salīdzinot ar 2001. gadu, nelaimes gadījumu skaits pasaules aviācijā ir samazinājies par 42%, liecina CCA 2010. gada drošības pārskats.

Uzticama apkalpošana
Salīdziniet 800 + aviokompānijas
100% drošā rezervācija
IFly IATA loceklis
100% klientu atbalsts
Droša apmaksa
payment
payment
payment